Zprávy z petičního výboru 13.5.2021

Vážení sousedé,

celý příběh zástavby části areálu SK Prosek začal 11.6.2019, kdy Rada MČ Praha 9 souhlasilo se změnou územního plánu v části areálu SK Prosek. Poté 30.10.2019 s touto změnou územního plánu souhlasila Rada MČ Praha 18 zkráceným postupem a my jsme ihned začali sepisovat petici. 12.11.2019 byla petice poprvé zveřejněná, za 5 měsíců se nám všem povedlo nasbírat 2712 podpisů, které jsme 6.4.2020 odnesli na Magistrát. Mezitím se nám společným úsilím povedlo přesvědčit Radu MČ Prahy 9, aby revokovalo své souhlasné stanovisko, také se podařilo na Zastupitelstvu MČ Praha 18 Letňany zamezit schválení smlouvy mezi Letňanskou radnicí a SK Prosek, odložení schválení změny Zastupitelstvem „velké Prahy“, o naší snaze napsalo i několik médií (např. https://zpravy.aktualne.cz/…/r~b0b470d6151111ea9ec9…/…) a včera jsme se dozvěděli, že magistrátní Výbor pro územní plán zamítl změnu územního plánu. Trvalo to přesně 1 rok a 6 měsíců.

Chceme touto cestou poděkovat všem, kteří podepsali petici, všem, kteří dávali na nástěnku svých SVJ informaci o petici, všem, kteří posílali e-maily svým přátelům, sousedům a politikům. Dále rodičům a trenérům Fotbalové akademie, kteří bojovali za záchranu fotbalu v areálu SK Prosek, Pec nám spadla, trafice u Penny Marketu, Prostoru Letňany, Kulturnímu a rodinnému centru Knoflík, že jsme u nich mohli zřídit petiční místa. Chci poděkovat celému petičnímu výboru: Josefovi Platilovi, Olafovi Deutschovi, Haně Dokoupilové, Lubošovi Fendrychovi a Davidu Pavlátovi. Rád bych poděkoval naším senátorům především Lukáši Wagenkechtovi, ale také Davidovi Smoljakovi.

Také bych rád poděkoval naším zástupcům na Magistrátu, kteří nám pomáhali – Petru Zemanovi, Tomáši Murňákovi, Anetě Heidlové, Petrovi Hlaváčkovi, Ladislavovi Kosovi, Vítu Šimralovi a Radkovi Vondrovi. Také bych rád poděkoval Tomáši Portlíkovi, že MČ Praha 9 se nakonec postavila na naší stranu a že následně na Magistrátu podporoval zamítnutí změny územního plánu.

Přestože nás celé to úsilí stálo hodně volného času, tak jsme se spoustě věcem naučili, zaprvé víme, že když se spojí hodně dobrých lidí, tak se změny dají prosadit, i když na začátku světlo na konci tunelu opravdu vidět není. I zástupci SK Prosek si uvědomili, že bez spolupráce se sousedy nelze prosadit změna.

Jsem rád, že se nám podařila revoluční věc, kterou doufám, že se podaří v budoucnosti prosadit nejen na místní úrovni, ale i celopražské, že majitel pozemků nebo developer, před tím než bude prosazovat jakoukoli výstavbu, se obrátí na občany. Ve spolupráci s SK Prosek, Fotbalové akademie, Městské části bylo podepsáno Memorandum, na základě kterého vznikla pracovní skupina, jejíž součástí byli i místní občané a společnými silami jsme začali vytvářet plán změny areálu, který by vyhovoval nejen sportovcům, ale také i místním obyvatelům. Začali jsme pracovat na Dokumentaci o územním rozhodnutí pro nový sportovní areál. Kdyby se tento postup stál součástí všech politických stran a aplikoval se pokaždé do budoucna, byl by to velký krok dopředu a možná pravděpodobně bychom nebyli svědky nekontrolovatelné developerské výstavby v Letňanech nebo na Praze 9. Pokud toto čtou současní nebo budoucí politici, prosím vezměte si to za své, abychom u nás měli lepší místo k bydlení a především lepší sousedské vztahy. Více o celé kauze SK Prosek najdete na novyprosek.cz

Na závěr bych na vás měl prosbu. Ve Vysočanech bojují za záchranu zahrádek u Rokytky. Pozemek získala Katolická církev v restitucích jako náhradu za jiné pozemky a v současné době ho chce prodat developerovi, který se zde samozřejmě chystá stavět. V Knoflíku se nám podařilo zřídit petiční místo a pokud vám není zeleň lhostejná, podpořte tuto petici svým podpisem. Více informací naleznete zde: http://parkzahradky.cz/petice

Se sousedským pozdravem,

Milan Balahura

zástupce petičního výboru

https://www.facebook.com/novyprosek

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s