Zprávy z petičního výboru 22.1.2020

Vážení sousedé,

rád bych poděkoval radnici městské části Praha 9 za zorganizování dnešní diskuze s občany. Domnívám se, že problematika sportovišť na Praze 9 a 18 je žhavá a je dobře, že tuto diskuzi vedeme společně s městskými částmi na obou stranách Kbelské ulice. Děkuji za účast senátorům za Prahu 8 a Prahu 9. Děkuji zástupci magistrátu za přijetí pozvání na toto setkání.Zároveň bych rád poděkoval, že jsem mohl reprezentovat 2512 lidí, kteří připojili svůj podpis pod petici proti zástavbě areálu SK Prosek.Níže uvádím zásadní informace, které povedou k lepšímu pochopení současné situace.1. Pozemek byl v minulosti sportovištěm ČKD TJ Kompresory v katastru MČ Praha 9.
TJ ČKD Kompresory byla založena zaměstnanci ČKD Praha v roce 1966.

Jde tedy o sportoviště, které existovalo před tím, než vznikl spolek SK Prosek v roce 2004. Získal-li tedy spolek tento pozemek jako sportoviště, měl by ho tak provozovat. Pokud nemá prostředky na jeho provoz, může majetek vrátit.2. Pozemek je v současném územním plánu veden jako sportoviště. (SP)

3. V novém metropolitním plánu je tato oblast vedená sice jako stabilizovaná oblast, která je zastavitelná do výše dvou pater. (bílá zóna)

To, že je prostor sportoviště veden jako „zastavitelná stabilizovaná oblast“ znamená, že lze dotvořit a posilovat modernistické urbanistické struktury. (charakteristická většími rozestupy mezi domy, vyšší podíl zeleně…)

Pro lepší pochopení toho, jaké výzvy pro územní plánování přinášejí modernistická sídliště si můžete přečíst práci: „Specifika modernistických sídlišť z hlediska územního plánování“ dostupné online.Co se týče vyjednávání SK Prosek s městskou částí Praha 9 v minulosti, tak byl prezentován tento návrh, který zcela opomíjí výstavbu šestipodlažních bytových domů na pozemcích městské části Praha 18.

I ve vizualizaci, která byla součástí prezentace SK Prosek zamýšlená výstavba bytových domů chyběla.

Návrh zastavění sportoviště bytovými domy viz níže.

Během dnešní prezentace jsme se mohli dozvědět několik návrhů, které by SK Prosek umožnilo zafinancovat 200 000 000,- Kč na stavbu nové haly na úkor fotbalového hřiště.Během diskuze zaznělo, že lze sportoviště postavit za nižší cenu. Na webu hlídač státu si můžete najít hned několik různých hřišť celkem za 110 000 000,- Kč a ještě vám zbývá 90 000 000 na budoucí provoz:

  • Multifunkční hřiště Pozořice 7 288 634 Kč
  • Multifunkční sportoviště – Základní škola Bučovice 711 8 332 559 Kč
  • Revitalizace školního hřiště ve městě Ždírec nad Doubravou 15 841 752 Kč
  • Sportovní hala v Krásném Poli 42 900 045 Kč
  • Víceúčelový sportovní areál OREL NMNM 10 971 000 Kč
  • Sportovní a volnočasové centrum pro děti a mládež Oldřichovice 25 533 872 Kč
  • Stavba sportovního areálu „Dubné“ 15 196 043 Kč

4. Pozemek je nešikovně dělen mezi dvě městské části. O osudu tohoto sportoviště, tedy rozhodují dvě zastupitelstva. Přičemž pro městskou část Praha 18 jde o oblast s minimálním počtem jejích občanů navíc oddělenou neprostupným předělem pole a výpadovky Kbelské. Městská část Praha 9 usiluje o zacelení tohoto zubu, ale jednání zatím nepokročila.5. Spolek SK Prosek zdůvodňuje návrh na odprodej svého majetku tím, že nemá na rekonstrukci stávajících sportovišť. (Tedy například nemá 15 milionů na nový umělý povrch fotbalového hřiště.) Během diskuze z občany však jeden z vystupujících občanů zmínil, že byl SK Prosek v roce 2018 v zisku ve výši 9 milionů. Tuto informaci jsme ověřili na stránkách justice.cz. Relevantní část přikládám níže.

Zde je nutné zmínit, že součástí 14 000 000 tržeb z hlavní činnosti je 7 700 000 Kč provozních dotací a 4 800 000 Kč prodej majetku.

Tento způsob hospodaření spolku není udržitelný. Zvlášť tvoří-li příspěvky 1 milion za rok tedy 7,1% celkových výnosů. Ani zdvojnásobení příspěvků nepomůže.Jak tedy dál?Ani jedna městská část nemá prostředky na to tento pozemek odkoupit, zainvestovat do obnovy sportovišť a provozovat zde několik sportovních klubů.Zároveň by neměla být ani radnice ani občané vystavováni tlaku ve stylu „Buď nám seženete 200 000 000,- Kč na novou halu, nebo přijdete o fotbalové hřiště a místo toho tam budete mít bytové domy„.Jak jsem zmínil osobně ve svém příspěvku: Domnívám se, že jedinou cestou je převzít sportoviště pod správu hlavního města Prahy s tím, že se na toto sportoviště najdou finance jak na provoz, tak na investice do rekonstrukce sportovišť.Zároveň doufám, že radní z městské části Praha 18 pochopí, že jde o celopražsky významné sportoviště, které by nemělo být zastavěno bytovými domy a tato městská část vyjádří nesouhlasné stanovisko s předkládanou změnou územního plánu. Cílem je, aby magistrát tuto změnu územního plánu zamítl už v zárodku.

S pozdravem,

Josef Platil

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s